Zobacz również
Ciąża

Jesteś w ciąży – jaki poród warto wybrać?

Poród - to jeden z najczęściej rozważanych przez przyszłe mamy tematów, wokół którego narosło wiele różnych opinii. Zwykle zadawane pytanie brzmi: jaki rodzaj porodu wybrać – drogami natury czy poprzez cesarskie cięcie. Który wybór będzie najlepszy? Czy w ogóle mam jakiś wybór?

Czy naturalnie zawsze oznacza boleśnie?

Poród siłami natury u wielu kobiet budzi paraliżujący strach i kojarzony jest przede wszystkim z bólem. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi mieć on drastyczny przebieg, a ogólna dostępność środków znieczulających na większości oddziałów porodowych zapewnia większy komfort fizyczny jak i psychiczny podczas porodu. Liczne badania wskazują, że noworodek przychodzący na świat siłami natury przeżywa mniejszy szok i znacznie lepiej adaptuje się do środowiska, chociażby z uwagi na fakt naturalnego oczyszczania się dróg oddechowych podczas przechodzenia przez kanał rodny. Dodatkową zaletą porodu naturalnego jest aktywne uczestnictwo kobiety w przyjściu na świat dziecka, a także krótszy pobyt na oddziale poporodowym i możliwość natychmiastowego sprawowania opieki nad maleństwem.

A może jednak cesarka?

Ciąża

O konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia zwykle decyduje lekarz na podstawie konkretnych zaleceń. Zalicza się do nich m.in. występowanie u ciężarnej nadciśnienia, poważnej wady wzroku, wysoką wagę urodzeniową dziecka lub jego nieodpowiednie ułożenie. Choć wiele kobiet uważa cesarskie cięcie za „łatwiejszą wersję” porodu należy pamiętać, że jest to zabieg operacyjny, z którym mogą wiązać się pewne komplikacje. Powrót do pełnej formy zajmuje zwykle więcej czasu niż w przypadku mam rodzących naturalnie, a kontakt z noworodkiem nie zawsze jest od razu możliwy. Mimo to, wiele kobiet nalega na poród poprzez cesarskie cięcie, chcąc uniknąć ewentualnych powikłań okołoporodowych u dziecka jak i późniejszych problemów mogących wystąpić po naturalnym porodzie (zmiany w wyglądzie narządów rodnych, nietrzymanie moczu).

Szpital państwowy czy prywatny?

Bez względu na rodzaj porodu kobieta może zdecydować o miejscu jego przebiegu. Poza państwowymi szpitalami alternatywę stanowią prywatne kliniki (http://www.porod.damian.pl/). Zapewniają one równie dobrze wykwalifikowany personel, bezpieczeństwo, a ponadto wyższy standard pobytu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami.

Niewątpliwie chcąc podjąć decyzję na temat najodpowiedniejszej formy porodu każda kobieta powinna zasięgnąć rady doświadczonego lekarza położnika, który biorąc pod uwagę wszelkie uwarunkowania i okoliczności nakieruje na właściwą decyzję. Zarówno poród siłami natury jak i poprzez cesarskie cięcie mają swoje wady i zalety i nigdy nie jesteśmy w stanie w stu procentach przewidzieć jaki będzie jego dokładny przebieg.