Zobacz również
Ciąża

Dni płodne i niepłodne

Dni płodne to czas w każdym cyklu miesięcznym kobiety, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Warto powiedzieć, że dni płodne to nic innego, jak owulacja, czyli czas uwalniania komórki jajowej, która może zostać zapłodniona. Cykl menstruacyjny u większości kobiet trwa średnio 28 dni, ale mogą wystąpić odstępstwa od tej reguły. Dni płodne następują w granicach od 10 do 18 dnia cyklu, czyli 10 dni od wystąpienia krwawienia. Wiedza na temat występowania i długości trwania dni płodnych jest o tyle istotna, że wykorzystuje się ją w trakcie stosowania antykoncepcji naturalnej. Upraszczając sprawę, antykoncepcja naturalna zakłada powstrzymanie się od współżycia w trakcie dni płodnych.

Wiedza dotycząca dni płodnych i ich trafnego rozpoznawania jest bardzo ważna także dla pań, które starają się o dziecko. Warto podkreślić, że dni płodne kobiety zajmują zaledwie 4% jej całego życia.

Dni płodne są krótkim czasem, kiedy to komórka jajowa jest uwalniana z jajnika i przemieszcza się przez jajowód. Czas przed dniami płodnymi nazywany jest fazą niepłodności względnej, podczas której kobieta nie może zajść w ciążę, oprócz tych dni, w których miesiączkuje.

Faza płodności u kobiety trwa zaledwie 24 godziny, wtedy komórka jajowa może być zapłodniona przez plemnik. Po tym czasie następuje ostatnia faza w cyklu menstruacyjnym, określana jako faza niepłodności. Obejmuje ona 14 dni, zaczynając się od obumarcia komórki, a kończy na kolejnej miesiączce.

Wszystkie dni oprócz fazy płodnej nazywane są dniami niepłodnymi.