Zobacz również
Ciąża

Biologiczny zegar kobiecej płodności

Z wiekiem spada liczba komórek jajowych niezbędnych do zapłodnienia. Najlepiej urodzić dziecko przed 30. rokiem życia. Wiek ma znaczenie zarówno dla naturalnego zajścia w ciążę, donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka, jak i technik wspomagania rozrodu.

Wiek największej płodności

Z biologicznego punktu widzenia idealnym czasem na zajście w ciążę jest wiek 20-25 lat. Regularne miesiączki i występowanie owulacji w każdym miesiącu to czynniki sprzyjające płodności. Pomiędzy 20. a 29. rokiem życia tylko 7% kobiet jest niepłodnych. Ryzyko poronienia wynosi 9%. 30-letnia kobieta ma jedynie 12% własnych komórek jajowych, zwiększa się liczba cykli bezowulacyjnych. Ryzyko poronienia wzrasta do 10%. Jeśli po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia, kobieta nie zachodzi w ciążę, mamy do czynienia z niepłodnością – cierpi na nią 14% 30-latek. W takiej sytuacji należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Wybierając między naprotechnologią a in vitro należy mieć na uwadze wiek kobiety – z każdym rokiem zmniejsza się bowiem liczba komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia.

Wiek graniczny

Invimed

35 lat uznaje się za wiek graniczny pomiędzy najlepszym okresem płodności a biologicznym procesem starzenia organizmu. Zwiększa się ryzyko powstania schorzeń utrudniających zajście w ciążę: zespołu policystycznych jajników, endometriozy, nowotworów układu rodnego. Ryzyko poronienia szacuje się na 12%.

Płodność po 35. roku życia

Według badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia 95% kobiet 35-letnich uprawiających seks bez zabezpieczenia minimum 3 razy w tygodniu ma szanse na zajście w ciążę dopiero po 3 latach, a w wieku 38 lat może liczyć na to 75% kobiet. Po 35. roku zwiększa się ryzyko nie tylko tzw. schorzeń kobiecych, ale także wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Ryzyko poronienia wzrasta do 18%. 40-letnia kobieta ma jedynie 3% swoich komórek jajowych. Pomiędzy 40. a 44. rokiem życia na niepłodność cierpi 29% kobiet. Ryzyko poronienia wynosi 33%.

Więcej na invimed.pl