Zobacz również
Ciąża

Karta obserwacji

Karta obserwacji cyklu miesiączkowego to doskonały sposób na poznanie swojego cyklu i na wyliczenie dni płodnych, w których istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Karta obserwacji jest przydatna również do prowadzenia antykoncepcji naturalnej.

Dokładne stosowanie karty obserwacji, obejmującej kontrolę temperatury ciała, obserwację śluzu oraz innych objawów w trakcie cyklu, pozwala na poznanie cykliczności kobiety. Metody naturalnej antykoncepcji mogą być stosowane jedynie do regularnych cykli, bowiem w innych przypadkach nie mogą zabezpieczyć przed ciążą w 100%.

Na karcie obserwacyjnej cyklu miesięcznego prowadzić należy zapiski wszelkich możliwych sygnałów, jakie daje nasze ciało, a które mogą świadczyć o płodności.

 • W pierwszym wierszu karty wpisuje się kolejne dni, przy czym zaczyna się od pierwszego dnia cyklu, czyli od pojawienia się krwawienia.
 • W kolejnych wierszach odnotowuje się temperaturę ciała, mierzoną każdego dnia, aż do końca trwania cyklu. Warto zaznaczyć, że temperatura powinna być mierzona codziennie mniej więcej o tej samej godzinie, jeszcze przed wstaniem z łóżka.
 • W następnym wierszy znaleźć powinien się numer dnia cyklu.
 • W kolejnym wierszu notować należy plamienia i krwawienia pojawiające się podczas cyklu.
 • Następny wiersz przeznaczony jest na wpisywanie wyników obserwacji śluzu:
 • Odczucia – sucho, wilgotno, mokro, ślisko.
 • Wyglądu – gęsty, lepki, rozciągliwy, przezroczysty, mętny.
 • W kolejnym wierszu karty prowadzić należy zapiski badania palpacyjnego pochwy:
 • Pozycja rozwarcia – oznaczająca wysokość ujścia szyjki macicy – wysoko lub nisko.
 • Twardość – miękka, twarda.
 • W następnym wierszu należy ustalić, w którym dniu wystąpił ból owulacyjny.
 • Ostatni wiersz to miejsce na zaznaczenie napięcia w piersiach.

Interpretacja karty

Karta obserwacji cyklu

Mając do czynienia z różną długością cyklu w ciągu roku, przyjmuje się, że 20 dni odejmujemy od liczby dni najkrótszego cyklu. To czas rozpoczęcia dni płodnych. Koniec okresu płodnego ustalamy odejmując 11 od liczby dni najdłuższego cyklu.

Interpretacja karty cyklu miesięcznego nie jest skomplikowana. Poniżej prezentujemy w jaki sposób interpretować poszczególne elementy karty:

 • Temperatura- należy sprawdzić na wykresie, gdzie znajduje się wyraźny skok temperatury. Jeśli taki jest widoczny, to należy policzyć, czy przed skokiem jest minimum 6 temperatur niższych. Trzeba przeprowadzić linię pokrywającą, czyli linię poziomą nad niskimi temperaturami. Następnie, numeruje się 3 temperatury wyższe, nad linią pokrywającą. W tym czasie następuje owulacja, czyli dni płodne. Warto podkreślić, że temperatury mogą być zakłócone przeziębieniem, zmianą klimatu, stresem itp.
 • Śluz – po ustaniu krwawienia obserwujemy śluz. Początkowo zwykle kobieta odczuwa suchość w pochwie, a dopiero po kilku dniach pojawia się uczucie wilgotności. Można zaobserwować gęsty, lepki, nierozciągliwy i mętny śluz, który oznacza nadchodzącą owulację. Później pojawia się śluz płodny – rozciągliwy, przejrzysty, podobny w kształcie do białka kurzego. Kobiecie towarzyszy wrażenie „mokro” i „ślisko”. Ostatni dzień występowania śluzu płodnego i uczucia mokrości, jest uznawany za szczyt śluzu. Od tego dnia należy ponumerować kolejne 3 dni, a po nich zrobić pionową kreskę na wykresie. Za kreską występują już dni niepłodne.
 • Szyjka macicy – podczas krwawienia badanie szyjki jest utrudnione, dlatego najczęściej kobiety zaczynają badać ją po zakończeniu miesiączki. Na początku szyjka macicy powinna być twarda, zamknięta i nisko opuszczona. W miarę zbliżania się do owulacji stopniowo zaczyna się unosić, mięknie i otwiera. Dzień szczytu objawu szyjki macicznej to ostatni dzień, w którym jest ona najwyższa – otwarta i miękka. Od tego dnia liczy się 3 dni do przody i robi kreskę pionową, za którą występują już dni niepłodne.