Zobacz również
Owulacja

Czym jest owulacja?

Owulacja to nic innego, jak jajeczkowanie. Jest to fizjologiczny proces zachodzący w organizmie kobiety, który polega na produkowaniu komórek jajowych. U każdej, zdrowej kobiety, owulacja ma miejsce co miesiąc. Przy cyklu miesięcznym trwającym książkowo, czyli przez 28 dni, owulacja zwykle występuje około 14 dnia cyklu, z tolerancją jednego dnia. Cykl miesięczny liczy się od pierwszego do ostatniego dnia miesiączki, przed rozpoczęciem następnej.

Generalnie, można wyliczyć dosyć dokładnie, kiedy u kobiety występuje owulacja, ale w tym celu obserwacja jej cykli miesięcznych musi trwać co najmniej kilka miesięcy. Im więcej cykli obejmują obliczenia, tym wynik wskazujący na owulację w konkretnym terminie, będzie bardziej dokładny.

Jeśli cykl trwa dłużej niż 28 dni, wówczas jajeczkowanie najprawdopodobniej ma miejsce na dwa tygodnie przed końcem danego cyklu. W przypadku 25 dniowego cyklu, jajeczkowanie przypada mniej więcej na jego 11 dzień, a w cyklu trwającym 32 dni – owulacja może przypaść na 18 dzień cyklu.

Termin wystąpienia owulacji jest bardzo ważny, ponieważ tylko w czasie jajeczkowania komórka jajowa może ulec zapłodnieniu. Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść przez 5 dni podczas cyklu, czyli:

  • 3 dni przed wystąpieniem owulacji, bowiem plemniki pozostając w środowisku śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny, czyli przez 3 kolejne doby,
  • W dniu owulacji,
  • 1 dzień po owulacji – komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia wyłącznie przez 24 godziny po jej uwolnieniu.

Więcej na temat owulacji przeczytasz na stronie www.owulacja.com.