Zobacz również
Krwawienie

Krwawienie rozpoczyna cykl miesięczny i jest ono związane ze złuszczaniem się nabłonka w macicy. Pierwszy dzień miesiączki to równocześnie pierwszy dzień cyklu u kobiety. Jest to najbardziej widoczny objaw, jaki możemy rozpoznać w czasie cyklu miesięcznego. Wszelkie pozostałe procesy zachodzące w organizmie kobiety, toczą się niezauważalnie, a sterują nimi hormony płciowe. Do zapłodnienia dochodzi naturalnie w trakcie dni płodnych, czyli w czasie owulacji, zwanej również jajeczkowaniem. Z uwagi na to, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy nawet do 5 dni, dlatego na 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej mówimy o dniach płodnych. Bardzo ważne jest zaobserwowanie przez kobietę pierwszego z dni płodnych.

Metody wyliczania dni płodnych

Określenie dni płodnych jest bardzo ważne w antykoncepcji naturalnej oraz dla kobiet, które planują ciążę. Częste współżycie nie gwarantuje tego, że kobieta bez trudu zajdzie w ciążę. Planowanie poczęcia dziecka jest bardzo istotne i powinno pokrywać się z występowaniem dni płodnych. Jeśli chcemy począć dziecko, należy współżyć dokładnie w trakcie dni płodnych, choć komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia wyłącznie przez jedną dobę.

Precyzyjne określenie tego, kiedy następują dni płodne jest kłopotliwe, a w niektórych przypadkach zupełnie niemożliwe. Zakłada się, że przy cyklu trwającym 28 dni, owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu. Jeśli jednak cykle są nieregularne, wówczas wyliczenie dni płodnych jest trudne, bowiem czas płodny rozciąga się nawet na 75% cyklu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy w danym cyklu dojdzie do owulacji. Można to stwierdzić dopiero po skończeniu cyklu miesięcznego.

Przy ustalaniu dni płodnych pomocne mogą się okazać poniższe wyliczenia ujęte w tabeli

Długość cyklu miesięcznego (w dniach) Dni płodne (dzień wystąpienia)
26 10-14 dzień cyklu
27 11-15 dzień cyklu
28 12-16 dzień cyklu
29 13-17 dzień cyklu
30 14-18 dzień cyklu
31 15-19 dzień cyklu
32 16-20 dzień cyklu
33 17-21 dzień cyklu
34 18-22 dzień cyklu
35 19-23 dzień cyklu
36 20-24 dzień cyklu
37 21-25 dzień cyklu
38 22-26 dzień cyklu

Obserwacja

Inną metodą wyliczenia dni płodnych w danym cyklu, jest obserwacja organizmu kobiety, który w pewien sposób sygnalizuje czas jajeczkowania. Jednym z symptomów występowania dni płodnych jest silny ból owulacyjny, który pojawia się u około 40% kobiet. Jest to pobolewanie lub kłucie odczuwalne w dole brzucha. Może też pojawić się w tym czasie tkliwość piersi. Takie sygnały trwają od kilku minut do nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia, a niekiedy towarzyszy im niewielkie plamienie. Jednocześnie, brak tych objawów wcale nie oznacza, że nie występuje u kobiety owulacja.

Śluz szyjowy

Kobieta w ciąży

Można również dla ustalenia występowania dni płodnych, obserwować śluz szyjowy. Jego ilość wyraźnie wzrasta pod wpływem estrogenów, czyli hormonów stymulujących owulację. W trakcie dni płodnych zmienia się też jakość śluzu. Na początku cyklu jest on biały, nieprzezroczysty i nierozciągliwy. Później pojawia się go coraz więcej, robi się bardziej przezroczysty i rozciągliwy, na około 2-3 cm. W okresie okołoowulacyjnym śluz przypomina białko jaja kurzego: jest przezroczysty, rozciąga się między palcami w długa nitkę, daje wrażenie wilgotności w pochwie. U większości kobiet rośnie libido. W dniu po owulacji śluz znika, co oznacza koniec okresu płodnego.

U niewielu kobiet na około 2-3 dni przed owulacją cera staje się gładka, a włosy są bardziej podatne na układanie. Jest to rezultat wzmożonego poziomu estrogenów w ciele kobiety i może ją upewnić o zbliżających się dniach płodnych.